Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz? Öne Çıkan Aramalar

FATURALI FATURASIZ HAT İŞLEMLERİ

YARDIM

FATURALI FATURASIZ HAT İŞLEMLERİ

Fatura döneminizde kalan konuşma, SMS ve internet kullanım hakkınızı istediğiniz zaman Online İşlemler uygulamamızdan veya KALAN yazıp 5555'e SMS göndererek ücretsiz öğrenebilirsiniz. Bu servis DK, SMS ve internet kullanımları için son 2 saat öncesinin bilgilerini içerir.​​ ​​​​

Devir için işlem ücreti alınmaz, devir alan müşteri yeni abonelik yapmış sayıldığı için ​hattı devir alan müşteriden ilk abonelik vergileri devlet adına tahsil edilir.

Devir alınan hat Faturalı olarak açılacak ise;
Devralan müşterinin ilk faturasına Özel İletişim Vergisi yansıyacaktır. Ayrıca TGM Ruhsat ve TGM Kullanım ücretleri de devir alanın faturalarına yansıtılacaktır.

Devir alınan hat Faturasız olarak açılacak ise;
Yeni hat açılışında yansıyan Özel İletişim Vergisi ücreti müşteriden devir işlemi esnasında Fenercell ve Telekom Mağazaları tarafından tahsil edilir.

GUNCEL servisi ile, mobil hattınıza ait en güncel fatura bilginizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Cep telefonunuzun mesajlar bölümüne girip “GUNCEL” yazarak 5555’e gönderin ya da *100#‘yi tuşlayın. Cep telefonunuza gelecek olan mesaj ile son birkaç güne kadar olan faturalanmamış kullanım tutarınızı öğrenebilirsiniz. Bu tutara vergiler, indirimler, son günlerdeki kullanımınız ve sabit ücret dahil değildir.

Bu servis sadece faturalı hatlar içindir.

Bu servisten ay içinde alınan ilk ve 2. bilgi mesajı 0,99 TL olarak ücretlendirilir. Aynı fatura dönemi içinde yapılan diğer sorgulamalar ücretsizdir.

Güncel Fatura Bilgisi servisinden, Türk Telekom Online İşlemler menüsü üzerinden veya 4441444 'ü arayarak da yararlanabilirsiniz.

15 Ağustos 2022 itibarıyla son ödeme tarihi geçmiş faturalara uygulanan aylık %1,6 gecikme faiz oranı aylık %2,5 oranında, günlük %0,083 oranında uygulanacak şekilde revize edilmiştir.

Faturanızın son ödeme tarihi geçtiği halde ödenmemesi durumunda hizmetin sunumu giden aramalara kapatıla​​rak kısıtlanabilir ya da gelen ve giden aramalara tamamen kapatılarak durdurulabilir. Kısıtlama/durdurma işleminden önce aboneye bilgilendirme yapılmaktadır.

Hattın kısıtlanmasına/durdurulmasına neden olan faturalar ödendikten sonra hizmetin sunumuna devam edilir.

24 Mayıs 2022 tarihinden itibaren kısıtlanmış/durdurulmuş olan hatlar için tek yönlü/çift yönlü kapama ücreti işlem başına vergiler dahil 54,27 TL'dir.

24 Kasım 2022 tarihinden itibaren kısıtlanmış/durdurulmuş olan hatlar için tek yönlü/çift yönlü kapama ücreti işlem başına vergiler dahil 68,46TL olarak güncellenecektir.

Bir takvim yılındaki "borç nedeniyle" ilk kapama işlemi için söz konusu ücret faturanıza yansıtılmayacaktır.

Kurumsal müşterilerde borcundan dolayı aramaya veya aranmaya kapatılan mobil hatlar için müşteri bazlı yansıtılan tek yönlü/çift yönlü kapama ücreti 1 Eylül 2018 itibari ile her bir hat için ayrı ayrı yansıtılmaya başlanmıştır. 6 Mart 2020 itibariyla M2M hatları internet kullanımına kapatıldığında tek yönlü/çift yönlü kapama ücreti aşağıda şekilde yansıtılacaktır.

Tek yönlü/çift yönlü kapama ücreti Bilgisi
M2M Hat Adedi Yansıtılacak Ücret Adedi*
1-10 Adet 1
11-20 Adet 2
21-30 Adet 3
31-40 Adet 4

*Ücret yukarıda belirtilen tek yönlü/çift yönlü kapama ücretidir.

Ücretlendirme yukarıdaki kural çerçevesinde devam edecektir.

Kısıtlanmış ve kapama ücreti yansımış olan hatlar için daha sonra hizmetin tamamen durdurulması durumunda, tekrar kapama ücreti alınmayacaktır. Hizmetin sunumu kısıtlanmadan direkt durdurulan hatlar için ise gelen ve giden aramalara tamamen kapatma işlemi için söz konusu ücret faturanıza yansıtılacaktır.

Hat iptali ile ilgili 444 0 907 numaralı Fenercell Müşteri Hizmetlerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Online İşlem Merkezi’nden hat iptali ile ilgili sadece ön başvuruda bulunabilirsiniz.

Hattınızı iptal ettirmek istediğinizde, işlem yapmak istediğiniz numara yanınızda iken Fenercell Müşteri Hizmetlerimizi arayarak talebinizi iletebilir veya yazılı başvurunuzu Türk Telekom Ofis ve Mağazaları, e-posta, faks, KEP adresimiz veya turkiye.gov.tr e-devlet sitesi kanallarından biri ile tarafımıza iletebilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerimizden talebinizin alındığı veya yazılı talebinizin şirketimize ulaştığı tarihten itibaren 7 gün içerisinde hattınızın iptali gerçekleşecektir.

Size en yakın Türk Telekom Ofis ve Mağazalarına gelerek Şahsen veya Vekaletname ile hat iptal başvurusunda bulunmak isterseniz; Şahsen başvuruda, hat iptal formu doldurup imzalamanız yeterlidir. Kimlik belgeniz kontrol edilerek başvurunuz alınacaktır.

Vekil aracılığı ile yapılacak başvuruda, vekaletnamede özel yetki gerekmektedir. Yapılacak hat iptal işlemin belirtilmesi ya da Telekomünikasyon şirketleri ile her türlü işlem yapılması için yetki verildiğinin açıkça belirtilmesi gerekmektedir. Vekil kimlik belgesi kontrol edilerek hat iptal başvurusu alınacaktır.

Fax yoluyla hat iptal başvurusunda bulunmak isterseniz, Kimlik fotokopinizin üzerine talebinizi, iptalini istediğiniz telefon numarasını/numaralarını ve güncel iletişim bilgilerinizi yazıp imzalayarak 0212 4786898 numarasına faks gönderebilirsiniz.

E-posta yoluyla hat iptal başvurusunda bulunmak isterseniz, kimlik fotokopinizin üzerine talebinizi, iptalini istediğiniz telefon numarasını/numaralarını ve güncel iletişim bilgilerinizi yazıp imzaladıktan sonra taratarak sistemlerimizde kayıtlı e-posta adresinizden evrakmobil@turktelekom.com.tr adresimize gönderebilirsiniz. E-posta yolu ile yapılan başvuruların sistemlerimizde kayıtlı e-posta adresinizden yapılması gerekmektedir. E-posta adresiniz kayıtlı değil veya güncellenmesi gerekiyor ise öncelikle Türk Telekom Müşteri Hizmetleri veya Türk Telekom Ofis ve Mağazalarımızdan bilgi güncellemesi yapmanız gerekmektedir.

KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) adresiniz varsa kimlik fotokopinizin üzerine talebinizi, iptalini istediğiniz telefon numarasını/numaralarını ve güncel iletişim bilgilerinizi yazıp imzaladıktan sonra taratarak ttmobil@hs03.kep.tr adresimize gönderebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz turkiye.gov.tr e-devlet kapısından da başvuruda bulunabilirsiniz.​

Telefon numaranızı sim kart değişikliği yapmadan bir başka telefon numarası aşağıdaki kanallardan değiştirebilirsiniz.

1). Online İşlemler menüsü üzerinden değişiklik sağlayabilirsiniz.
2). Fenercell veya Türk Telekom Mağazaları'mızı ziyaret edebilirsiniz.
3). 444 0 907 Fenercell Müşteri Hizmetleri’ni arayabilirsiniz.

Faturalı hatlar için numara değişikliği işlem ücreti 24,99TL'dir ve yeni numaranız için iletilen faturanıza yansır.

Faturasız hatlar için numara değişiklği işlem ücreti 24,99 TL'dir ve bakiyenizden düşecektir. Değişiklik yapabilmek için hattınızda en az 24,99 TL yüklü olmalıdır.

Cep telefonunuzdan internete, ATM'lerden Türk Telekom satış noktalarına kadar birçok kanal, hattınıza TL yüklemek için ücretsiz olarak hizmetinizde!

Hattıma Lira Yüklemek İstiyorum
Ya da online işlemler mobil menüsü seçilip, açılan sayfada yükleme yapmak istediğiniz telefonunuzun numarasını ve interaktif hizmet şifrenizi girdikten sonra, üst taraftaki menüden Ödeme ve TL İşlemlerim / KK ile Lira Yükleme seçilerek yükleme işlemi gerçekleştirilebilir. Yönlendirileceğiniz banka ekranından 3D Güvenlik Şifrenizi girerek yükleme yapabilirsiniz.

Bakiye Sorgulama Yöntemleri

1. Online İşlemler: Hattınızda ne kadar TL kaldığını öğrenebilmek için Online İşlemler 'i ziyaret edebilirsiniz.

2. Bilgi Mesajı: Ücretli yaptığınız her arama ve gönderdiğiniz her SMS sonrası, hattınızda kalan TL bilgisi, kullanım süresi ve tutarı ile birlikte otomatik olarak ekranınıza gönderilmektedir. Bu hizmetten tüm faturasız hat aboneleri,herhangi bir işlem yapmadan ve ücret ödemeden faydalanabilmektedir.

Bu servis, tüm faturasız abonelerimize otomatik olarak tanımlanmaktadır. Servisi kullanmak istemiyorsanız Fenercell  Müşteri Hizmetleri’ne Fenercell hattınız ile 907, sabit hat ya da diğer operatörlerden 444 0 907 Sesli Yanıt Sistemi üzerinden ulaşarak iptal edebilirsiniz.

3. 9333 ile bakiye sorgulamak için: 9333‘ü arayarak ya da TL yazıp 9333’e mesaj göndererek hattınızdaki bakiyeyi öğrenebilirsiniz.

4. *123# ile bakiye sorgulamak için: *123#‘yi arayarak telefonunuzun ekranında mevcut TL miktarınızı görebilirsiniz.

5. Menüden bakiye sorgulamak için: Cep telefonunuzdaki “Servis” menüsünün altındaki “Asistan” menüsünü izleyip, “Kredi” menüsünden “Kalan” menüsünü seçerek, yolladığınız ücretsiz kısa mesaja gelen cevapla hattınızdaki kalan TL miktarını öğrenebilirsiniz.

Kalan bakiye bilgisi servisleri ücretsizdir.

 • Ana sayfada yer alan Online İşlemler Merkezinde TL Yükleme ekranına girin.
 • Yükleme yapmak istediğiniz Telefon numarasını girin
 • Yüklemek istediğiniz TL miktarını seçin.
 • Kredi kartı bilgilerinizi yazın.
 • Yükleme yapmak istediğiniz Telefon numarasını tekrar girin
 • Güvenlik kodunuzu girin
 • Onay ekranının ardından Güvenli alışveriş şifresi, "3D Secure" şifrenizi girerek işlemi tamamlayın.

Kullanım Şartı Kredi kartı ile TL Yükleme Servisi'nden TL yükleyebilmeniz için kredi kartı bankanızdan Güvenli alışveriş şifresi 3D Secure şifrenizi almanız gerekir.

TL Miktarı

 • 60 TL
 • 75 TL
 • 100 TL
 • 200 TL

Güvenli alışveriş şifresi 3D Secure şifresi nedir? İnternet üzerinden kredi kartı ile yapılan alışveriş işlemlerinin güvenliğinin artırılması için geliştirilmiş bir sistemdir. Visa ve MasterCard'ın geliştirdiği, "güvenli sanal alışveriş" çözümü ile hem kart sahipleri hem de üye iş yerleri sahtekârlıklara karşı güvence altına alınmıştır.

Güvenli alışveriş şifresi 3D Secure şifresi kullanmanın size sunduğu avantajlar;
Kendi belirleyeceğiniz şifre ve kişisel mesaj ile kart bilgilerinizin korunması;

Şifreniz sizin tarafınızdan belirlendiği için daha güvenli alışveriş olanağı;
Kolay kayıt olanağı

Şirketimizce sunulan faturalı hatlardan faturasız hatlara geçiş işlemleri tek seferlik 30,59 TL ile ücretlendirilmektedir.

Kesintisiz iletişim deneyimi sağlamak amacıyla tahsis edilen faturasız hatta geçiş ücreti hattınıza hediye bakiye olarak yüklenmektedir. Bonus olarak yüklenen tutarlar yurt içi kullanımlarınızda geçerlidir.​

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yayınlanan 2023 Yılı Telekomünikasyon Hizmetleri Ücret Tarifesi uyarınca; sizin adınıza devlete ödenen vergiler aşağıda belirtilmiştir.

Telsiz Kullanım Ücreti

Faturalı ve Faturasız bütün aboneler için yıllık 113,14 TL’dir. Faturalı abonelerden 12 eşit takside bölünerek, Faturasız aboneler için ilk ay 9,432 TL ve devam eden 11 ay boyunca 9,428 TL olarak yansıtılır.

Yeni Tesis Özel İletişim Vergisi

Yeni Hat tesisinde alınır, yıllık 260 TL’dir. Faturasız müşterilerden yeni hat tesisi esnasında peşin olarak tahsil edilirken, faturalı müşterilerin faturasına 12 eşit taksite bölünerek yansıtılır.

Telsiz Ruhsat Ücreti

Yeni Hat tesisinde alınır, yıllık 113,14 TL’dir. Faturasız müşterilerden yeni hat tesisi esnasında peşin olarak tahsil edilirken, faturalı müşterilerin faturasına 12 eşit taksite bölünerek yansıtılır.

Damga Vergisi

Islak veya elektronik olarak imzalanan sözleşmelerde yer alan en yüksek parasal tutarın %0,948'i olarak hesaplanır. ​ ​

Geçerli Durumlar Vergi Türü Yıllık Toplam Tutar Faturalı Müşteriler* Faturasız Müşteriler
Yeni GSM abonesi Özel İletişim
Vergisi
260 TL/ YIL Aylık 260 ​TL/12  Yeni Hat Tesisi
esnasında peşin
olarak tahsil
edilir.
Telsiz Ruhsatname
Ücreti 
113,14 TL​/ YIL Aylık 113,14 TL/12 
Bütün Aboneler Telsiz Kullanım
Ücreti 
113,14 ​TL/ YIL Aylık 113,14 TL/ 12  İlk ay 9,432 TL ve devam eden 11 ay boyunca 9,428 TL olarak tahsil edilir.​

Telsiz Kullanım Ücreti Detayları​

 • Bireysel faturasız hat sahibi müşterilerimiz, tahsil edilmemiş Telsiz Kullanım Vergi borcu tutarlarını; mobil hatlarından *123# ‘yi tuşlayarak, “Telsiz” yazıp 5555’e SMS göndererek, 444 1 444 Müşteri Hizmetlerinden veya Türk Telekom Mağazalarından öğrenebilirler.​​​
 • Farklı operatöre numara taşıma işlemi yapan faturasız hat sahibi müşterilerimizin ilgili yıla ait kalan Telsiz Kullanım Ücreti borcu; numarasını taşıdığı operatöre devredilir. KVKK'nin 11. maddesi kapsamındaki haklarınıza turktelekom.ly/gizlilikveguvenlik adresinden ulaşabilirsiniz.
 • Başka operatörde faturasız hat sahibi olup TT Mobil'e numarasını faturasız olarak taşıyan müşterilerimizin ilgili yıla ait kalan Telsiz Kullanım Ücreti; kalan aylarda taksitler halinde tahsil edilir.
 • Faturalı mobil hattan faturasız mobil hatta geçiş sonrasında düzenlenecek olan son dönem faturasına, o yılın sonuna dek tahsil edilmesi gereken Telsiz Kullanım Ücreti tutarı toplu olarak yansıtılmaktadır. Bu ödemeye istinaden faturasıza dönüştürülmüş olan hattan, o yılın sonuna kadar Telsiz Kullanım Ücreti tahsil edilmeyecektir.
 • Farklı operatöre numara taşıma işlemi yapan faturalı hat sahibi müşterilerimizin düzenlenecek olan son dönem faturasına, o yılın sonuna dek tahsil edilmesi gereken Telsiz Kullanım Ücreti tutarı toplu olarak yansıtılmaktadır.
 •  Numara değişikliği işleminde Telsiz Kullanım Ücreti borcu yeni numaraya aktarılır ve taksitler halinde alınmaya devam edilir.
 •  Faturasız hat deaktivasyon işlemlerinde müşterilerin son TL bakiyesinden, o yılın sonuna dek tahsil edilmesi gereken Telsiz Kullanım Ücreti tutarı toplu olarak düşmektedir.
 •  Faturalı hat deaktivasyon işlemlerinde müşterilerin düzenlenecek olan son dönem faturasına, o yılın kalan aylarına ilişkin Telsiz Kullanım Ücreti yansıtılmaz.​

Yurt dışından beraberimde getirdiğim faturalı cihazımı kullanabilir miyim?
Pasaport sahibinin TC. Kimlik Numarasına kayıtlı GSM hatlarıyla e-devlet üzerinden kayıt yaparak cihazınızı kullanabilirsiniz.

5809 sayılı Kanunun “İşletmeciler, kayıp, kaçak veya çalıntı cihazlara, elektronik haberleşme hizmeti veremezler.” hükmü uyarınca cihazınızı sorunsuz bir şekilde kullanılabilmeniz için yurda giriş tarihinizden itibaren 120 gün içerisinde kayıt işlemini yapmanız gerekmektedir. Cihaz kayıt işlemlerinizi e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Yolcu beraberinde yurt dışından getirilen cihazların IMEI kayıt işlemleri; oturma izni olan 99 ile başlayan yabancı kimlik numarasına sahip olan ya da TC Uyruklu olan müşteriler e-devlet üzerinden, diplomatik istisnaya sahip olan kişilerin kayıt işlemleri bayilerimiz tarafından yapılmaktadır. Kayıt için gerekli şartlar, yatırılması gereken harç bedeli, gerekli belgeler ve işlemler konusunda detaylı bilgiye e- devlet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yurda giriş yapılan belge ile sadece bir cihaz kayıt edilebilir. IMEI kaydı için kişiye ait yurda giriş yapılan belgenin son üç yıl içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde kullanılmamış ve yurda giriş tarihi üzerinden 120 gün sürenin geçmemiş olması temel şartı bulunmaktadır.

Yabancı pasaport ile ülkeye giriş yapan müşterilerimiz eğer turist statüde ise ve oturma izni yoksa IMEI kayıt işlemi yapamaz. Bu statüde olan müşterilerimiz T.C. Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen “Yabancı Temsilcilik Personel Kimlik Kartı” ile bayilerimize başvuruda bulunabilirler.

Kullandığım cihazın seri numarasını (IMEI) nasıl öğrenebilirim?
Cihazınızın üzerinde *#06# tuşladığınız zaman ekrana gelen numara cihazınıza ait IMEI numaranızdır.

Fenercell Öncelikli Bilet Kampanyası

 • Faturalı Fenercell müşterileri,  Fenerbahçe’ın ev sahibi olduğu Futbol karşılaşmalarında  www.passo.com.tr üzerinden alacakları karşılaşma biletlerinde, öncelikli bilet alma kampanyasından faydalanacaktır.
 • Öncelikli bilet hakkından yararlanmak isteyen müşterilerimizin, Fenerbahçe’ye ait geçerli bir Passolig Karta (E-Bilet) sahip olmaları, FIFA, UEFA ve TFF’nin maça giriş kurallarına uyması gerekmektedir. Maça giriş kuralları için ilgili maçın www.passo.com.tr web sitesi üzerindeki sayfası kontrol edilmelidir.
 • Bilet almak isteyen müşteriler www.passo.com.tr’ye girerek, Fenerbahçe’ın ev sahibi olduğu maçı seçmeli, satın al butonuna tıklayarak, açılan Üyelik / Kampanya Tipi sekmesinden Fenercell Öncelikli Bilet kampanyasını seçip, GSM No alanına telefon numaralarını girerek bileti satın almalıdır. (Örnek ekran görüntüleri aşağıdadır.)
 • Biletlerin ne zaman öncelikli olarak satışa / genel satışa sunulacağı Fenerbahçe tarafından kendi iletişim kanalları üzerinden bildirilecektir. Maç özelinde Fenerbahçe’nin belirttiği kurallar ve kısıtlar gereği sınırlı sayıda bilet alınabilecektir, kaç bilet alınabileceği maça göre değişmektedir ve her maç öncesinde Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından ilan edilecektir.
 • Bilet ücretleri kulüp tarafından belirlenir ve maç özelinde değişiklik gösterebilir, Fenercell müşterilerine bilet ücretlerinde herhangi bir indirim uygulanmaz.
 • Fenerbahçe’nin öncelikli olarak satacağı bilet adetleri ilgili maça / sezona / turnuvaya / ilgili maç için satılabilecek bilet sayısına göre değişebilir, Türk Telekom ve Fenerbahçe, Fenercell kullanıcılarına bilet alma hakkını garanti etmez.
 • Bilet alan kişi, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda yer alan hükümleri bildiğini ve kabul ettiğini, 6222 sayılı yasa ile futbol disiplin hukukunun yasakladığı davranışlarda bulunmamayı kabul ve taahhüt eder.
 • Kampanya kapsamında değişiklik yapma veya kampanyayı bitirme/dondurma hakkı TT Mobil İletişim Hizmetleri A.Ş'de ve Fenerbahçe İletişim Hizmetleri San. ve Tic.  A.Ş.’de saklıdır.

1) Abonelik tesisi ve iptaline ilişkin hususlar;

a) Mobil haberleşme hizmetlerinde abonelik tesis ederken dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?
Abonelik sözleşmesi imzalamadan önce abonelik sözleşmesindeki hak ve yükümlülüklerinizi dikkatlice okumanız, sözleşmenin ilk sayfasında bulunan abone tercihlerini işaretlemeniz, girilen kişisel bilgilerinizin doğruluğundan emin olmanız gerekmektedir. Özellikle seçmiş olduğunuz tarifenin isminin doğru bir şekilde abonelik sözleşmesine yazıldığından emin olunuz. 

Sözleşmenin imzalı bir suretini almayı unutmayınız!

b) Aboneliğimi nasıl iptal edebilirim?
Abonesi olduğunuz işletmeciye talebinizi, kimliğinizi ispatlayıcı belge ile birlikte yazılı olarak bildirmek veya işletmecinin faks numarasına imzalı olarak göndermek suretiyle sözleşmenizi sona erdirebilirsiniz. İşletmeci, yazılı talebin kendisine ulaşmasından itibaren; 24 saat içerisinde talebinizin alındığı bilgisini iletişim adresine iletmek zorundadır.

Ayrıca işletmeci 7 gün içerisinde fesih talebini yerine getirerek posta, elektronik posta, kısa mesaj ya da arama yöntemlerinden birini kullanarak abonelik sözleşmesinin feshedildiğini tarafınıza bildirmekle yükümlüdür.

2) Tarife ücretleri, kullanım miktarı sınırlı hizmetler ve katma değerli hizmetlere ilişkin hususlar;

a) Tarife ücreti değişikliği durumunda yapılması gerekenler?
Tarife değişikliği yürürlüğe girmeden makul bir süre önce işletmeciler tarife değişikliğini abonelere SMS, arama ve/veya posta ile (faturada değişiklik belirtilebilmektedir) duyurmakla yükümlüdür. Bu nedenle işletmeciler tarafından SMS, telefon veya posta yoluyla yapılan bilgilendirmelerin dikkate alınması önem arz etmektedir.

b) Kullanım miktarı sınırlı hizmetlerde paket, kota aşımı yapmamam için bilgilendirilme nasıl yapılmaktadır?
Ses, SMS, internet (veri) ve benzeri hizmetlerin sunulduğu kullanım miktarı sınırlı (100 dk, 500 SMS veya 4GB vb.) hizmet kullanan aboneler, kullanım miktarının %80 ve %100 sınırına ulaşılması durumunda asgari olarak kısa mesaj ile bilgilendirilmektedirler.

Ayrıca, aboneler tarafından kullanım miktarı sınırlı paketlerin ne kadarlık kısmının kullanıldığı bilgisi işletmecilerin internet sitelerinin online işlemler menüsünden veya SMS göndermek suretiyle ücretsiz olarak sorgulanabilmektedir. Söz konusu bilgilere işletmecinin müşteri hizmetlerinden de ulaşılabilmektedir.

c) Onayım olmadan katma değerli hizmet satın aldığım gerekçesi ile hattıma ücret yansıtılmış. Ne yapmalıyım?
Talebiniz ya da onayınız olmadan söz konusu hizmete üyelik yapıldığını düşünüyorsanız, mobil cihazınızı sadece sizin kullandığınızdan, SMS, wap vb. bir yöntemle ücret ve abonelik ile ilgili bir onay vermemiş olduğunuzdan veya hattınızı kullanan başka birinin (yakınlarınız gibi) hizmete üyelik yapmadığından emin olduktan sonra, şikâyetiniz için hizmet aldığınız işletmeciye başvurabilirsiniz. İşletmeciler tarafından sorun çözülmediği takdirde yasal yollara başvurabilirsiniz.

3) Taahhütlere ilişkin hususlar;

a) Taahhütlü tarife nedir ve neden tercih edilmeli ya da edilmemelidir?
Taahhütlü tarifeler, belirli bir tarifede belirli bir süre için aboneliğinizi devam ettirmeniz veya belirlenen koşulları sağlamanız halinde bazı avantajlar sağlayan tarifelerdir. Bu nedenle taahhütlü tarifeleri seçerken;

 • Taahhüt dönemi boyunca ilgili hizmet ihtiyacınızı,
 • Taşınma ihtimalinizin olup olmadığını, mümkünse taşınacağınız bölgede işletmecinizin altyapısının bulunup bulunmadığını,
 • Taahhüt bulunmayan tarifelere göre seçmeyi düşündüğünüz taahhütlü tarifenin avantaj ve dezavantajlarını

değerlendirerek karar vermeniz uygun olacaktır.

b) Taahhütlü tarife aboneliğimi istediğim zaman sonlandırabilir miyim?
Taahhüdünüzü istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz. Ancak süresinden önce taahhütlü sözleşmenizden caymanız halinde işletmeciler; taahhüde aykırılığın oluştuğu döneme kadar aboneye sağlanan indirim, cihaz veya sağlanan diğer faydaların bedelleri ile kampanya taahhütnamesi kapsamında belirlenen aylık tarife bedelinin taahhüt süresi bitimine kadar kalan aylara ilişkin ücretlerin toplam bedelini karşılaştırarak, abone açısından daha avantajlı olan tutarı, cayma bedeli olarak faturanıza yansıtabilmektedir.

4) Faturalar ile ilgili hususlar;

a) Adresime fatura gelmiyor. Ne yapmalıyım?
İşletmeciler abonelerine basılı fatura göndermekle yükümlüdür. Ancak, abonenin talebi veya onayı ile basılı fatura yerine elektronik ortamda da fatura gönderilebilir. Bununla birlikte, faturalarınızın adresinize ulaşmaması halinde, abonesi olduğunuz işletmecideki adres bilginizin doğru olup olmadığını kontrol etmenizde fayda görülmektedir.

b) İşletmecilerin ayrıntılı fatura için ücret talep etmeleri uygun mudur?
Ayrıntılı faturanın; 

 • basılı olarak talep edilmesi durumunda işletmeciler tarafından ücretli veya ücretsiz şekilde,
 • elektronik ortamda talep edilmesi durumunda ise ücretsiz bir şekilde aboneye sunulması gerekmektedir.

c) Faturam tarifemde belirtilen tutardan fazla geldi. Ne yapmalıyım?
Faturanıza hangi ücretlerin yansıtıldığı bilgisini, hizmet aldığınız işletmecinin internet sitesinde yer alan online işlemler menüsünden (asgari 3 aylık kullanım detaylan yer almaktadır) sorgulayarak ya da müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz. Halen söz konusu fatura tutarının fazla olduğunu düşünüyorsanız işletmecinize başvurabilirsiniz. Başvurunuz neticesinde, sorunun işletmeciniz tarafından çözülmediğini değerlendirmeniz halinde yasal yollara başvurabilirsiniz.

5) Yurtdışı seyahatlerimde mobil hattımı kullanırken dikkat edilecek hususlar nelerdir?
Mobil hattınızı yurtdışında kullanabilmek için hattınızın uluslararası dolaşım hizmetine (roaming) açık olması gerekmektedir. Ancak, yurtdışında iken arama yapmanın yanında aranmanın da ücrete tabi olması, yurtdışındaki arama/aranma ve veri kullanım (internete erişim) ücretlerinin, ülkeden ülkeye değişebilmekle birlikte, yurtiçindeki aynı hizmetlere göre daha yüksek olması sebebiyle, işletmecinizin internet sitesinden, müşteri hizmetlerinden temin edebileceğiniz veya yurtdışına gittiğiniz ülkede tarafınıza SMS ile gönderilen yurtdışı ücretlerini göz önünde bulundurarak kullanım yapmanızda fayda görülmektedir.

Ayrıca herhangi bir talebe gerek olmaksızın uluslararası mobil veri dolaşım (roaming) hizmetinden yararlanan abonelere, veri (data) kullanım tutarlan 100 TL ve 250 TL’ye ulaştığında işletmeciler tarafından bilgilendirilme yapılmaktadır.

6) Kıyı bölgelerinde veya diğer ülke sınırlarına yakın bir bölgede yaşıyorum. Cihazımın diğer ülke şebekelerine bağlanmaması için ne yapmalıyım?
Hattınız uluslararası dolaşım hizmetine (roaming) açılmadığı müddetçe diğer ülke şebekelerinde kullanılamayacaktır. Ancak hattın uluslararası dolaşım hizmetine açık olması durumunda kıyı veya sınır bölgelerimizde bulunan vatandaşlarımızın yurtdışındaki işletmecilerin şebekesi üzerinden hizmet alma ve bu durumda uluslararası dolaşım tarifesi üzerinden ücretlendirilerek yüksek faturalar ile karşılaşma ihtimalleri bulunmaktadır.

Bu durum ile karşılaşmamak için; hizmet aldığınız işletmeci ile irtibata geçerek hattınızı uluslararası dolaşım hizmetine kapalı hale getirebilir veya mobil cihazınızın ayarlar menüsünden, kendi mobil operatörünüzü (ağ operatörleri/operatörler) manuel olarak seçerek yurtdışından hizmet veren şebekeye otomatik geçiş yapılmasını engelleyebilirsiniz.

7) 444’lü numaraları aramanın ücreti nedir?
444'lü numaralara doğru yapılan aramalarda; abonenin mevcut tarifesinde yer alan sabit hatlara doğru yapılan aramalardaki ücretlendirmeden farklı bir ücretlendirme yapılmamaktadır.

8) Güvenli İnternet Hizmeti nedir?
Güvenli İnternet Hizmeti, talebiniz doğrultusunda işletmeciniz tarafından ücretsiz olarak sunulan, Çocuk Profili ve Aile Profili olmak üzere iki seçenekten oluşan ve internet ortamındaki zararlı içeriklerden internet kullanıcılarını büyük oranda koruyan alternatif bir güvenlik hizmetidir.

Güvenli İnternet Hizmetinden yararlanabilmek için, internet erişiminizi sağlayan işletmecinin bayisi, çağrı merkezi, kısa mesaj servisi (SMS), online işlem merkezinden herhangi birine başvurarak söz konusu hizmeti etkinleştirilebilir, istediğiniz zaman profilleri değiştirilebilir ya da profilleri devre dışı bırakabilirsiniz. Konuya ilişkin detaylı bilgi www.guvenlinet.org adresinde yer almaktadır.

9) Numaramı değiştirmeden hizmet aldığım işletmeciyi değiştirebilir miyim?
Numaranızı değiştirmeden işletmecinizi değiştirebilmeniz için, öncelikle abonesi olmak istediğiniz yeni işletmeciye “numara taşıma” talebinde bulunmanız ve ilgili formları doldurarak taşıma işleminin gerçekleşmesinden itibaren geçerli olacak şekilde abonelik sözleşmesi imzalamanız gerekmektedir. Konuya ilişkin ayrıntılı bilgiye http://www.nts.gov.tr/ internet adresinden ulaşabilirsiniz.

10) Adıma kayıtlı hat sayısını nasıl öğrenebilirim?
Aboneler, https://hat-sorgulama.btk.gov.tr internet adresinden gerekli bilgileri girerek üzerlerine kayıtlı aktif hatları öğrenebilmektedirler. Ayrıca herhangi bir aboneliği bulunmayan vatandaşlar da üzerlerine kayıtlı hatlara ilişkin bilgiyi e-Devlet üzerinden öğrenebilmektedirler.

11) Engelliler için sunulan hizmetler nelerdir?
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından yapılan düzenlemeler kapsamında;

 • Talep eden görme engellilerin abonelik sözleşme ve faturalarının “Braille” ya da sesli anons şeklinde sunulması,
 • Tarifelerde ve hizmetin sunum koşullarında meydana gelen tüm değişikliklerin talep eden abonelere sesli mesaj olarak gönderilmesi,
 • Engelli tüketicilere yönelik makul ölçüde ekonomik avantajlar ihtiva eden tarife ve kampanyalar sunulması,
 • İnternet sitelerinin engelli abonelerin yararlanabileceği şekilde erişilebilirliğinin sağlanması,
 • Engellilere yönelik olarak sunulan tüm hizmetlerin internet sayfası üzerinde tek başlık altında toplanarak engelli tüketicilerin bilgiye erişimlerinin kolaylaştırılması,
 • Talep eden abonelere ücretsiz sesli konum bilgisi verilmesi,
 • Engelli abonenin konum bilgisinin, engelli abonenin talebi doğrultusunda asgari bir (1) telefon numarası tarafından da ücretsiz olarak (farklı operatörler arasında yapılacak sorgulamalarda yansıyabilecek kısa mesaj veya arama ücretleri hariç) öğrenilebilmesinin sağlanması,
 • Talep eden abonelere fatura ve kota dolum bilgilerinin sesli mesaj olarak gönderilmesi,
 • Abonenin talebi doğrultusunda “Aradığınız kişi işitme engellidir” bilgisinin ücretsiz olarak sunulması,
 • Ses hizmetinden bağımsız olarak sadece SMS veya sadece data paketi hizmeti sunulması gerekmektedir.

12) Mobil telefon cihazlarına ilişkin önemli hususlar;

a)Mobil telefon cihazı alırken nelere dikkat edilmelidir?
Mobil telefon cihazı alırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmesinde fayda görülmektedir.

 • Satın alınacak cihazın ambalajının açılmamış olması,
 • Cihazın markası, modeli ve seri numarası veya IMEI numarasının faturada belirtilmiş olması ve faturanın muhafaza edilmesi,
 • Cihazda "CE" işaretinin varlığının kontrol edilmesi,
 • Türkçe kullanım kılavuzu olan cihazların satın alınması,
 • Garanti belgesinin satıcı tarafından tasdik edilip edilmediğinin kontrol edilmesi,
 • Satış sonrası montaj, bakım ve onarım hizmetleri ve yetkili servislere ilişkin bilgi alınması.

b) Cihazımın ayıplı (kusurlu) olduğunu anlamam durumunda ne yapabilirim?
Cihazın ayıplı (kusurlu) olduğunun anlaşılması (teknik servis tarafından tespit edilmesi) durumunda;

 • Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
 • Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
 • Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
 • İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

seçimlik haklarından birini kullanabilirsiniz. Satıcının yukarıda yer alan yükümlülüğünü yerine getirmemesi halinde yasal yollara başvurabilirsiniz.

c) Yurtdışından cihaz aldım ve Türkiye’de kullanmak istiyorum. Ne yapmalıyım?
Mobil işletmeciler tarafından hizmet verilen elektronik kimlik bilgisine (IMEI) sahip cihazların Türkiye’de kullanılabilmesi için kayıt altına alınmaları gerekmektedir. Cihaz kayıt işlemleri e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr internet adresinden yaptırabilmektedir.

Cihaz kayıt işlemi için ödenmesi gereken ücretler dâhil ayrıntılı bilgiye “Mobil Cihazların Kayıt Altına Alınması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular” rehberinden/bağlantısından ulaşabilirsiniz.

d) Cihazımı kaybettim/çaldırdım. Ne yapmam gerekir?
Mobil cihazların sahibinin rızası dışında elden çıkması durumlarında tüketiciler, cihazlarının hizmet almasını engellemek için  e-Devlet kapısı üzerinden veya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) Bilgi ve İhbar Merkezinin “0312 294 94 94” numaralı telefonunu aramak sureti ile haftanın 7 günü 24 saat (7/24) ihbarda bulunabilirler. Ayrıca, tüketicinin hizmet aldığı işletmeciyi arayarak hattını kullanıma kapatmasında da fayda görülmektedir.

Kayıp çalıntı cihazlarla ilgili ayrıntılı bilgiye "Kayıp/Çalıntı Mobil Cihazlarla İlgili Sıkça Sorulan Sorular" rehberinin yer aldığı https://tuketici.btk.gov.tr/tr-TR/Sik-Sorulan-Sorular/Kayip-Calinti-Islemleri bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Veri/Bilgi İşleme İzni Nedir?
Veri İşleme İzni, aboneliğiniz boyunca ücretsiz olarak abonelik, kullanım, cihaz, konum bilgilerinizi inceleyerek size özel en uygun ve en avantajlı teklifleri sunabilmemiz için verdiğiniz izindir. Böylece ihtiyaçlarınıza göre bir çok kampanyadan haberdar olma fırsatını yakalar, size en uygun teklifleri kaçırmamış olursunuz.

Veri İşleme İzni vermek için EVET yazıp 5008'e gönderebilirsiniz. SMS gönderimi ücretsizdir.

 • İlginizi çekebilecek etkinlik ve marka duyuruları
 • Bulunduğunuz konuma göre anlık kampanya teklifleri
 • İhtiyacınıza uygun internet, konuşma ve SMS paketleri
 • Size özel çok avantajlı kampanyalar, çekiliş ve sürpriz hediyeler
 • Yurtdışında kullanım/yurtdışını aramak için özel avantajlı paketlerle ilgili bilgilendirme
 • Kullanımınıza uygun yeni ürün ve kampanyaların tanıtımı
 • Tarife ve paketinizle ilgili indirim teklifleri

İzinli Veri Tabanından Nasıl Çıkabilirim?
Abonelik Bilgileri (Veri) İşleme İzninizi iptal etmek istiyorsanız FIRSAT IPTAL yazıp 5008’e ücretsiz olarak mesaj gönderebilirsiniz.

Mobil hattınızın fatura son ödeme tarihi aşağıdaki gibi güncellenecektir. Son ödeme tarihi, resmi tatillere ve hafta sonuna göre değişiklik gösterebilir.

Aralık 2020’den itibaren,

 • Her ayın 7'si olan fatura son ödeme tarihi, her ayın 8’i
 • Her ayın 16'sı olan fatura son ödeme tarihi, her ayın 8'i
 • Her ayın 18’i olan fatura son ödeme tarihi, her ayın 12'si
 • Her ayın 22’si olan fatura son ödeme tarihi, her ayın 16’sı olacaktır.

Ocak 2021’den itibaren

 • Her ayın 5'i olan fatura son ödeme tarihi, her ayın 1'i olacaktır.
ONLINE BAŞVURU
HEMEN BAŞVUR